כל מה שצריך לדעת על דמי הבראה – המדריך המלא

עובדים בישראל זכאים לתשלום מיוחד ויוצא דופן בשם "דמי הבראה". מקורו ההיסטורי נעוץ ברצון לוודא שהעובדים מקבלים ימי מנוחה וחופשה מוסדרים, כולל מימון, שינוצלו בבתי מלון/הארחה.
מאת: עו"ד עמוס הלפרין | 03/05/2022

עובדים בישראל זכאים לתשלום מיוחד ויוצא דופן בשם "דמי הבראה". מקורו ההיסטורי נעוץ ברצון לוודא שהעובדים מקבלים ימי מנוחה וחופשה מוסדרים, כולל מימון, שינוצלו בבתי מלון/הארחה. בעבר, העובדים אף נדרשו להציג קבלות על שהייתם בבית הבראה, כתנאי לקבלת התשלום מהמעסיקים. כיום, מדובר בסוג של תוספת למשכורת, שאין כל הכרח לנצל אותה דווקא לחופשה והעובדים לא צריכים להראות כל הוכחה לכך שניצלו אותם לצורך תשלום לבית מלון.

צו הרחבה דמי הבראה ליום 2022

נכון לשנת 2022, העדכון האחרון לצו ההרחבה בנושא, שמחיל את התשלום על כלל העובדים במגזר הפרטי, העמיד את סכום דמי ההבראה על סך של 378 שקל ליום. הצו חל על כלל העובדים במשק, למעט קבוצות עובדים מסוימות שהוחרגו ממנו.

סכום דמי הבראה 2022

ביולי2021 נחתם הסכם קיבוצי כללי בין נשיאות המגזר העסקי לבין ההסתדרות המעדכן את הסכום ל-382 שקל ליום. אולם, נכון לתחילת 2022 טרם נחתם צו הרחבה המרחיב את הוראות ההסכם על כלל המשק.

מספר ימי ההבראה (בנוסף לחופשה השנתית), המוגדרים בתקנות לעובדים במשרה מלאה מתחיל במינימום של חמישה בתום השנה הראשונה להעסקה, וגדל ככל שהוותק שלהם עולה. לעובדים במשרה חלקית תשולם קצובת ההבראה באופן יחסי להיקף משרתם.

סכום דמי ההבראה המצטבר משולם אחת לשנה, באחד מחודשי הקיץ, מחודש יוני ועד חודש ספטמבר.

החוקים, הפסיקות והתקנות השונות בנושא זה מפרטים בהרחבה עוד שלל נושאים שלהם ההשפעה על דמי ההבראה – כגון צבירתם בזמן חופשת לידה או בעת יציאה לחופשה ללא תשלום, משך הזכאות לאחר סיום ההעסקה לצורך תביעת סכומים שלא שולמו ועוד.

לעדכונים שוטפים בזמן אמת, ייעוץ ושלל כלים חיוניים

השאירו פרטים ונחזור בהקדם.

אולי יעניין אתכם

כתבות תוכן

פאנל מקצועי לבעלי רו"ח בשיתוף לשכת רו"ח

לנהל משרד רו"ח זה לא תיק, זה עסק… להגדיל הכנסות, לצמצם הוצאות ולגייס לקוחות-אסטרטגיות וכלים למינוף המשרד
כתבות תוכן

קטנועים כפתרון לפקקים-צפו בפאנל בהשתתפות צח דרוקר, מנכ"ל קבוצת Guideline

פתרונות טכנולוגיים

סרטון אודות מעבר השרתים שלנו למשרדים החדשים

בואו לשמוע כיצד ביצענו מהלך מעבר של חדר מחשב בסיוע של קבוצת הפרוייקטים של HPE ודורקום. תהליך...
שוק ההון

בשביל מה צריך בכלל תוכנה לניתוח טכני?

זנים שונים של סוחרים מאכלסים את שוקי המניות. אלה הסוחרים לטווחים ארוכים, אלה הסוחרים לטווחים קצרים, אחרים...