מארגנים לילדי העובדים קייטנה בקיץ?

החופש הגדול מגיע! לילדים יש חודשיים של כיף, אבל להורים – מדובר באתגר גדול. העבודה הרי נמשכת, ורבים נאלצים לתמרן בין המחויבות למקום העבודה לבין חופשת הילדים.
מאת: רו"ח ועו"ד אריאל דרייפוס | מומחה במיסים מצוות מומחי "כל-מס" | 27/06/2022

החופש הגדול מגיע! לילדים יש חודשיים של כיף, אבל להורים – מדובר באתגר גדול. העבודה הרי נמשכת, ורבים נאלצים לתמרן בין המחויבות למקום העבודה לבין חופשת הילדים. הפתרונות הקיימים חלקיים, עולים לעתים כסף רב, ובדרך כלל לא מתקיימים בשבועות האחרונים של אוגוסט. לאור המצב, בשנים האחרונות לא מעט חברות מארגנות בעצמן קייטנות לילדי העובדים. להורים זה בוודאי נוח, וגם הילדים נהנים.

סיוע לעובדים ושימור כוח העבודה

גם האינטרס של המעסיק ברור – סיוע לעובדים ושימור כוח העבודה. עם זאת, כל ארגון שמפיק קייטנה מסודרת, חייב להתייחס גם לשאלת המיסוי. האם הפקת הקייטנה, מלבד העלויות שכרוכות בה, צריכה להיחשב גם כהטבה לעובד אשר כרוכה במיסוי מיוחד?

רו"ח ועו"ד אריאל דרייפוס, מומחה במיסים מצוות מומחי "כל-מס" בחברת חשבים מסביר:

אם מדובר בהטבה לעובד שהיא בגדר טובת הנאה, יש לזקוף שווי בשכר

"על פי כללי המיסוי הנהוגים בישראל, תיאורטית, אם מדובר בהטבה לעובד שהיא בגדר טובת הנאה, על המעסיק לזקוף שווי בשכר העובד בגין עלות הקייטנה ולגלם שווי זה לצורך מס. הגילום עלול להיות בשיעור שיביא את ההוצאה הסופית של המעסיק לכפולה כמעט. עם זאת, פקודת מס הכנסה קובעת כי הוצאה שאינה מיועדת להעניק טובת הנאה אישית לעובד – תהיה הוצאה מוכרת – ולגבי הוצאה שכזו אין צורך בזקיפת שווי לעובד".

לדברי דרייפוס, פסיקות בית המשפט בעבר, קבעו כי פעילות חברתית היא חלק בלתי נפרד ממקום העבודה, "ולהערכתי מן הראוי שאם הסוגיה שבשאלה תגיע לפתחו של פקיד השומה, הוא יכיר בהיותה של פעילות הקייטנה לילדי העובדים חלק בלתי נפרד ממארג יחסי העבודה בחברה, ויכיר בהוצאה, כהוצאה שיש להביאה בגדר 'נוחות המעביד' ולא כטובת הנאה לעובד".

להערכתי, מסכם דרייפוס, "אם ניתן להוכיח כי מהותה של הקייטנה היא השגחה על ילדי העובדים, כדי שהעובדים יוכלו להיות פנויים להשקיע את מרצם ואת זמנם במקום העבודה, הרי שההוצאה תותר בניכוי למעסיק בלא שיהיה צורך בזקיפת שווי לעובד".

לעדכונים שוטפים בזמן אמת, ייעוץ ושלל כלים חיוניים

השאירו פרטים ונחזור בהקדם.

אולי יעניין אתכם

כתבות תוכן

פאנל מקצועי לבעלי רו"ח בשיתוף לשכת רו"ח

לנהל משרד רו"ח זה לא תיק, זה עסק… להגדיל הכנסות, לצמצם הוצאות ולגייס לקוחות-אסטרטגיות וכלים למינוף המשרד
כתבות תוכן

קטנועים כפתרון לפקקים-צפו בפאנל בהשתתפות צח דרוקר, מנכ"ל קבוצת Guideline

פתרונות טכנולוגיים

סרטון אודות מעבר השרתים שלנו למשרדים החדשים

בואו לשמוע כיצד ביצענו מהלך מעבר של חדר מחשב בסיוע של קבוצת הפרוייקטים של HPE ודורקום. תהליך...
שוק ההון

בשביל מה צריך בכלל תוכנה לניתוח טכני?

זנים שונים של סוחרים מאכלסים את שוקי המניות. אלה הסוחרים לטווחים ארוכים, אלה הסוחרים לטווחים קצרים, אחרים...